Evakuační zavazadlo

Co je to evakuační zavazadlo

Evakuační zavazadlo je batoh, kufr nebo taška s věcmi, které jsou nezbytné pro přechodné opuštění domova na více než jeden den. Ideální je kufr na kolečkách (dobrá skladnost, snadná manipulace), se kterým lze manipulovat jen jednou rukou, dále batoh
(máte obě ruce volné) anebo taška. Při evakuaci, resp. opuštění objektu na kratší dobu (např. nahlášení bomby v objektu, požár), lze očekávat návrat během několika hodin. Evakuační zavazadlo je tak zbytečné.

Co musí obsahovat evakuační zavazadlo

Pro snadnější zapamatování lze obsah zavazadla rozčlenit do několika skupin:

1. jídlo, pití a nádobí
  2. cennosti a dokumenty
  3. léky a hygiena
  4. oblečení a vybavení pro přespání
  5. přístroje, nástroje a zábava
1. Jídlo, pití a nádobí
  • trvanlivé a dobře zabalené potraviny a pitná voda (vše na 2-3 dny pro každého člena domácnosti)
  • krmivo pro domácí zvíře, které berete s sebou
  • hrnek nebo miska, příbor a otvírák na konzervy

V případě, že máte individuální dietetický režim (např. bezlepková dieta, vegetariánství apod.), počítejte s tím, že v místech náhradního ubytování s hromadným zajištěním stravování bude možné vám vyjít vstříc jen v omezené míře.

2. Cennosti a dokumenty
  • osobní dokumenty (rodný list, občanský průkaz, cestovní pas, kartička zdravotní pojišťovny apod.)
  • jiné důležité dokumenty (pojistné smlouvy, stavební spoření apod.)
  • peníze v hotovosti + platební karty
3. Léky a hygiena
  • pravidelně užívané léky nebo zdravotní pomůcky
  • běžné hygienické potřeby v přiměřeném množství
4. Oblečení a vybavení pro přespání
  • oblečení odpovídající danému ročnímu období, náhradní prádlo a obuv
  • spací pytel, karimatka
  • pláštěnka nebo deštník
5. Přístroje, nástroje a zábava
  • mobilní telefon s nabíječkou
  • svítilna, zavírací nůž, šití, psací potřeby
  • předměty pro vyplnění volného času (kniha, hračky pro děti, společenské hry)

Je velmi pravděpodobné, že při vyhlášení evakuace budete v časové tísni a stresu. Při balení proto zvažujte priority.

Při balení se snažte využít co nejlépe omezený prostor zavazadla (ponožky do bot, konzervy do nádob apod.). Pokud vám zbude místo, přibalte věci, které
jste ochotni půjčit nebo věnovat jiným (potraviny, oblečení, hračky apod.). Každé zavazadlo opatřete cedulkou se jménem, adresou a číslem mobilního telefonu majitele. Cedulku se jménem a adresou dejte do kapsy také malým dětem.

Zdroje