Zamčené vchodové dveře jsou past

Nájemníci často zamykají hlavní vchodové dveře bytových domů, aby zabránili vstupu zlodějům a jiným nechtěným návštěvám. Tito si bohužel neuvědomují, že vchodové dveře zároveň slouží jako hlavní únikový východ. Nesmí dojít k situaci, kdy lidé vezmou za kliku a dveře jim nepůjdou otevřít. V tu chvíli se stanou vězni, ve svém vlastním hořícím domě,“ upozorňují hasiči Města Hodonína „Lidé si často ani neuvědomují, že svým chováním porušují požární předpisy říká velitel Dostál a varuje. Hlavní vchodové dveře bytového domu jsou součástí únikové cesty. A podle vyhlášky o požární prevenci nesmí být zamčené. „Za opakované nedodržování může společenství vlastníků dostat pokutu až do výše milionu korun.
Podle záchranářů nesmí dojít k tomu, že člověk stojící u zamčených dveří v zakouřené chodbě nemá možnou cestu ven ani síly nazpět. Po pár vteřinách nadechnutí upadá do bezvědomí na podlahu, kde následně umírá dodává Opluštil.
Hasiči se přes otevřené dveře dostanou v rámci jednotek vteřin. Čas nutný překonání uzamčených dveří zabere desítky vteřin, dle druhu zámku.
Už jen z toho, že lidé parkují na žlutě vyznačených pruzích, která slouží pro evakuaci obyvatel hasičskou nástupní plošinou je tímhle velmi stížená.
Řešením je tzv. panikový zámek, kde dveře z venku jsou stále zamčené, ale ze vnitř stále otevřené.

Dbejte na svoji bezpečnost!