Prevence

3 metry k životu

3 metry k životu
KDYŽ JDE O ŽIVOT PŘEPARKOVAT NESTIHNETE

Projekt vznikl v roce 2016 u HZS Středočeského kraje s cílem neagresivní formou upozornit obyvatele v hustě zastavěných a obydlených lokalitách na rizika plynoucí z nedodržování legislativy při parkování vozidel.

Projekt dlouhodobě cílí především na slušné řidiče a řidičky, kteří si neuvědomují možný dosah svého jednání při špatném parkování. Hasiči tak reagují na stále se zhoršující stav průjezdnosti na sídlištích budovaných především v 70. a 80. letech 20. století, a s tím spojené nepřístupné (neoznačené) nástupní plochy pro požární techniku.

Nástupní plocha pro požární techniku je zpravidla zřízena v blízkosti bytových domů s výškou nad 12m a je většinou označena žlutým označením parkoviště doprovázena zákazem stání. Nástupní plocha slouží v případě potřeby pro ustavení většinou výškové techniky, která je využívána jak pro samotný zásah, tak i pro evakuaci osob z vyšších pater. Právě z  tohoto důvodu byly na sídlištích budované pojezdové chodníky a nástupní plochy pro příjezd hasičů do vzdálenosti 4 – 7 metrů od vchodu, aby mohl být efektivně využit maximální dosah výškové techniky.

Jak správně parkovat?
  • na komunikaci parkujte tak aby vedle vás zůstal vždy volný pruh široký minimálně 3 metry
  • parkujte dostatečně daleko od kraje křižovatek, zatáčet a zúžení komunikací, tak aby záchranářské vozidlo mohlo odbočit nebo projet
  • preferujte parkování pouze po jedné straně komunikace, slalom mezi zaparkovanými vozidly je obtížný
  • neparkujte na nástupních plochách pro požární techniku, těsně před vstupem do objektů a před nadzemními a podzemními hydranty. znemožňuje to jejich použití
Video od TV Nova z Ústí nad Labem – https://fb.watch/i909m_eCpu/
 
Zdroje

https://www.hzscr.cz/clanek/3-metry-k-zivotu-kdyz-jde-o-zivot-preparkovat-nestihnete.aspx

https://www.google.com/search?q=3+metry+k+%C5%BEivotu

4 komentáře: „3 metry k životu

  • Klasika. A jižnaku furd stejně

  • Banda blbců dnes a denně hasiči i záchranka můžou přijet pozdě i k jejím blízkým..

  • Vždy říkám: dokud nezkusíš nevíš ☝️☝️☝️je to v každém z nás!!!

  • Tohle se děje pořád a ti samí řidiči…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *